Czym jest kredyt hipoteczny?

W każdym banku klienci mogą ubiegać się o przyznanie różnych kredytów. Jednym z nich jest kredyt hipoteczny. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych kredytów.

Jakie cechy charakterystyczne ma kredyt hipoteczny?

Jedną z cech, którymi odznacza się kredyt hipoteczny jest stosunkowo niskie oprocentowanie. To właśnie ona sprawia, że kredyt ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Kolejną cechą jest długi okres kredytowania. W przypadku kredytu hipotecznego okres kredytowania może wynieść nawet 35 lat! Nazwa tego kredytu nawiązuje do jego zabezpieczenia. Kredyt hipoteczny zabezpieczony jest wyłącznie hipoteką. Nieruchomość, której zakup czy budowa będą finansowane ze środków przyznanych przez bank w ramach tego rodzaju kredytu musi mieć założoną księgę wieczystą. Wpis o zabezpieczeniu tą nieruchomością kredytu hipotecznego znajdzie się w IV rozdziale księgi wieczystej.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Na ogół kredyt hipoteczny przeznaczany jest na zakup domu/mieszkania lub budowę domu. Dokumenty, które przyszły kredytobiorca musi dostarczyć do banku odnoszą się nie tylko do niego, ale także do nieruchomości. Do banku należy dostarczyć dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem. Jednym z nich może być paszport. Dodatkowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego odnoszące się do kredytobiorcy to:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu;

  • zaświadczenie o dochodzie;

  • umowa o pracę.

Osoby, które są zatrudnione na czas określony powinny poprosić pracodawcę o deklarację chęci przedłużenia umowy. Osoby, które pracują na umowę zlecenie oprócz zaświadczenia o dochodach powinny do wniosku kredytowego dołączyć także deklarację PIT za ostatni rok podatkowy. Dokumenty dotyczące nieruchomości, które muszą zostać dołączone do wniosku o kredyt hipoteczny to między innymi odpis z księgi wieczystej. Osoby, które planują zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego do wniosku kredytowego powinny dołączyć umowę przedwstępną z deweloperem.

Hipoteka na nieruchomości może być jedynym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Na ogół jednak banki wymagają jeszcze innych zabezpieczeń. Na ogół konieczne jest nie tylko ubezpieczenie nieruchomości, ale także wykupienie polisy na życie. Niektóre banki żądają także ubezpieczenia od utraty pracy i NNW.

Jak spłaca się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny można spłacać w ratach równych lub malejących. Dla kredytobiorców raty malejące są rozwiązaniem korzystniejszym, gdyż taki kredyt jest po prostu tańszy. Banki jednak najczęściej proponują spłatę kredytu w ratach równych. Na wysokość raty wpływa między innymi oprocentowanie. Jaki jest ostateczny koszt kredytu hipotecznego informuje RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Banki zobowiązane są do podawania tego wskaźnika każdemu kredytobiorcy niezależnie od tego, jakim kredytem jest zainteresowany.

Kredyt hipoteczny cieszy się bardzo dużą popularnością. Dla wielu osób jest jedyną szansą na zakup mieszkania bądź budowę domu. O tym, czy zostanie on przyznany decyduje posiadanie zdolności kredytowej przez kredytobiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *