Jak kupić trawnik w Szczecinie

Przepis na dobry trawnik kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnym ogrodem angielskim, a więc trawę należy zasadzić, a potem systematycznie przycinać i regularnie podlewać. Najlepiej przez kilkaset lat. W efekcie trawnik będzie zawsze wyglądać zdrowo i świeżo, zaś każde pojedyncze źdźbło będzie się charakteryzować barwą, żywotnością i mocą. Oczywiście, nie każdy z nas ma do dyspozycji kilkaset lat, ale nawet jeśli ma, to w czasach wypełnionych pośpiechem nie zawsze jest możliwość, by zajmować się koszeniem i podlewaniem murawy. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z profesjonalnych usług ogrodniczych i zlecenie przynajmniej części potrzebnych prac specjalistom. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku ogrodu, nie kończy się on na trawniku, a więc zlecenie koszenia, czy rekultywacji kawałka murawy jest dobrym testem, jak umówiona firma będzie sobie radzić z naszym ogrodem.

Przepis na trawniki Szczecin

Spójrzmy na Szczecin – tak jak wszędzie trawniki są tu powszechnym elementem miejskiego krajobrazu, nie wszystkie jednak wyglądają zdrowo, gęsto i harmonijnie. Ich kondycja zależy od wielu czynników, najważniejszym jest czas potrzebny by zadbać o trawnik. Na przykład o każdej porze roku trawniki wymagają nawożenia oraz stałej kontroli odczynu i zasobności gleby. Ostatnia właściwość może się zmienić z różnych powodów (gwałtowne ulewy, oddziaływanie chwastów, temperatury związane z dużym nasłonecznieniem), a tym samym wpłynąć na to jak wygląda trawnik. Na ogół jednak do odczynu gleby nie przywiązuje się uwagi – w potocznym rozumieniu trawa nie jest wymagającą rośliną. Skutki takiego podejścia można zaobserwować w Szczecinie na niektórych osiedlach, na terenach firmowych oraz na wielu prywatnych posesjach. Niektóre trawniki wyglądają niezwykle skromnie, inne sprawiają wrażenie nieuporządkowanych zmienną gęstością murawy.

Drugie dno każdego trawnika

Z perspektywy profesjonalnego ogrodnika trawniki to również podłoże, a więc ich zakładanie zaczyna się od rekultywacji terenu (profesjonalne firmy ogrodnicze w Szczecinie dokonują tego zazwyczaj przy pomocy glebogryzarki). Kolejną czynnością, o którą ogrodnik zapyta diagnozując stan naszej murawy, będzie niwelacja terenu przeprowadzona dla uzyskania odpowiedniego kształtu podłoża. Większe połacie terenu to na ogół niwelacja mechaniczna, trawniki na prywatnych posesjach w Szczecinie to zwykle niwelacja ręczna. Zanim jednak dojdzie do wysiewu nasion, czy ułożenia rolki, tereny pod trawniki poddaje się wałowaniu i grabieniu.

Dla Twojego trawnika

Trawniki należą w Szczecinie do najpopularniejszych usług ogrodniczych, z tego powodu dużym powodzeniem cieszą się u nas grabie mechaniczne. Jest to narzędzie wykorzystywane przy przygotowaniu gleby do wysiewu. Za jednym przejazdem rozdrabnia zbryloną ziemię wygładzając wzniesienia i zasypując nierówności, a jednocześnie usuwa śmieci i kamienie. Po zakończeniu grabienia można wysiać nasiona, albo ułożyć rolki. Od tego momentu trzeba dbać o nawadnianie trawników i prace pielęgnacyjne. Trawniki wyglądają gęsto, równo i zdrowo jeśli się na przykład regularnie przeprowadza proces ich wertykulacji. Polega to na usunięciu mchu i hamującego wzrost trawy zbitego filcu, powstałego na skutek intensywnego użytkowania trawnika. Równolegle do usuwania filcu nacina się powierzchniowo darń, dzięki czemu trawa lepiej się korzeni, bo dociera do niej więcej wody.

Trawniki – pielęgnacja

Kolejne usługi związane z trawnikami, to według firm ogrodniczych w Szczecinie nawożenie, opryski, aeracja i odkurzanie. Dzięki aeracji – koniecznej na zwięzłych glebach i na starych trawnikach – korzenie traw dostają więcej tlenu, zaś woda łatwiej paruje nie grożąc gniciem darni. Każda pora roku wymaga innego nawożenia, natomiast opryski na trawniki zwalczają chwasty, mech i skrzypy, pomagają również pozbyć się szkodników i chorób traw wywołanych przez grzyby. Usługa odkurzania natomiast polega na tym, że wszystkie wydobyte z trawnika rzeczy, oraz elementy zakurzone podczas wertykulacji zostają dokładnie wyczyszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *