Inwestycja w pelletizer

Kiedy kupujemy samochód, nikt z nas nie sądzi że paliwo jest gratisowym dodatkiem do pojazdu. Podobnie jest w przypadku technologii czyszczenia suchym lodem. Do aparatów związanych z realizacją sprzątania przemysłowego potrzebna jest maszyna do produkcji suchego lodu, czyli coraz popularniejszego środka czyszczącego w zakładach przemysłowych, spożywczych, odlewniczych, lakierniczych i wielu innych.

Własny granulator – mniejsze koszty

Maszyna do produkcji suchego lodu to inaczej pelletizer. Suchy lód powstaje tu w komorze naśnieżania, tam jest tłoczony, a następnie wytłaczany przez potężny agregat hydrauliczny. Granulat zestalonego dwutlenku węgla powstaje w czasie krótszym od jednej minuty od wciśnięcia przycisku startu. Na potrzeby stałej i niezawodnej produkcji suchego lodu, temperatura oleju, czas cyklu, przeciążenie silnika, ciśnienie wejściowe dwutlenku węgla i ciśnienie hydrauliczne są stale monitorowane oraz wyświetlane na panelu sterowania.

Ekologicznie i ekonomicznie

Jak można się domyślić maszyna do produkcji suchego lodu wymaga płynnego dostarczania ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem, kwestię tę rozwiązuje zasobnik CO2. Jego zawartość jest najczęściej efektem ubocznym procesów przemysłowych, można więc powiedzieć że suchy lód jest środkiem pozyskiwanym w ramach racjonalnej ekologii. Trzeba też pamiętać, że każda metoda czyszcząca, czyli także czyszczenie suchym lodem ma zastosowania, w których nie da się jej zastąpić jakąś inną metodą. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to metoda delikatniejsza od piaskowania i innych metod ściernych, a przy tym ekologiczna. W ten sposób maszyna do produkcji suchego lodu staje się niezbędnym elementem wyposażenia każdego zakładu utrzymującego standardy czystości według przepisowych norm.

Suchy lód, czyli bezpieczeństwo czyszczonych powierzchni

Zakłady produkcyjne są zobowiązane do utrzymania części i komponentów swoich linii produkcyjnych i przetwórczych w idealnej czystości. Pomagają im w tym okresowe harmonogramy czyszczenia i konserwacji. Tam gdzie park maszynowy jest skomplikowany i delikatny – na przykład w drukarni – wiele elementów byłoby narażonych na zniszczenie przy np. piaskowaniu. Granulat CO2 jest bezpieczniejszy, ale nawet zamawiając usługę sprzątania przemysłowego, trzeba za niego zapłacić. Maszyna do produkcji suchego lodu obniży więc znacząco koszty. Widać to na przykładzie firm energetycznych, gdzie czyszczenie systemów dystrybucji wysokiego napięcia przy pomocy zestalonego dwutlenku węgla pozwala na uniknięcie konieczności kosztownych procedur przełączania i związanych z nimi przerwami w dostawach energii.

Pelletizer na stanie zakładu

Coraz więcej zakładów lakierniczych i motoryzacyjnych posiada na stanie maszynę do produkcji suchego lodu. Przy pomocy granulatu mogą być czyszczone uzwojenia silników elektrycznych, a ponieważ proces ten odbywa się bez udziału wilgoci, oszczędza czas eliminując potrzebę suszenia. Temperatura suchego lodu osłabia zanieczyszczenia szybciej niż rozpuszczalniki lub piaskowanie. Inną dziedziną gdzie przydaje się własna maszyna do produkcji suchego lodu jest przemysł gumowy. Suchy lód doskonale czyści otwory wentylacyjne w kształtkach form, bez czego produkowane opony są pełne usterek i nadają się jedynie do utylizacji jako odpady. Do niedawna wspomniane otwory czyszczono małymi wiertłami, które wymagały precyzji w usuwaniu zatorów gumy, ale powodowały mikropęknięcia wywołujące potem stałe zatory. Tak samo jest w przypadku czyszczenia klejów. Metody ścierne stosowane dotychczas wyzwalały ciepło podczas czyszczenia. To zwiększało lepkość kleju i obniżało skuteczność czyszczenia, nie wspominając o zagrożeniu pożarowym.

Komfort użycia suchego lodu

Wygoda którą widać przy czyszczeniu form wtryskowych, byłaby dla wielu zakładów niepełna, gdyby nie maszyna do produkcji suchego lodu znajdująca się na stanie firmy. Standardy jakości wymagają odpowiedniego stanu wnęk w formach do pojemników typu PET jak i w zestawach do produkcji PEN, PP, PU, HDPE. Oprócz tego, że suchy lód skutecznie usuwa niepożądane resztki powierzchniowe z samej mieszanki tworzyw, w wielu wypadkach nie wymaga demontażu form z prasy. Podobna przydatność to czyszczenie suchym lodem pieców hutniczych i odlewni. Przemysł odlewniczy wykorzystuje suchy lód do efektywnego czyszczenia pieców, form i rdzeni. W porównaniu z konwencjonalnymi metodami czyszczenia, czas przestoju sekcji odlewniczej, czy pieca jest nieporównywalnie krótszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *