Jak wybrać oprzyrządowanie do samochodu dla osoby niepełnosprawnej?

Dobór oprzyrządowanie nie jest prostą decyzją. Na rynku mamy wielu producentów oprzyrządowania oraz szerokie spektrum urządzeń umożliwiających samodzielne prowadzenie pojazdu lub przewóz niepełnosprawnego pasażera. Dokonując wyboru oprzyrządowania musimy zwrócić uwagę na trzy kwestie. Pierwsza to rodzaj niepełnosprawności i funkcja jaką ma spełniać urządzenie. Druga to producent – warto aby miał on rozbudowaną sieć dystrybucyjną i serwisową oraz posiadał pozytywne opinie użytkowników. Trzecia kwestia to serwis gdzie będziemy mogli urządzenie zamontować i serwisować.

Urządzenia adaptacyjne dla niepełnosprawnych pasażerów

Po pierwsze osoby niepełnosprawne musimy podzielić na dwie kategorie kierowców i pasażerów. Ci drudzy to osoby, które nie chcą bądź nie są w stanie prowadzić samodzielnie auta z uwagi na znaczny stopień niepełnosprawności. Urządzenia dla tej grupy to przede wszystkim fotele obrotowe, deski transferowe, systemy dokowania wózka, najazdy, rampy i windy samochodowe i podnośniki do wózków inwalidzkich w bagażnikach. Przy okazji warto także zwrócić uwagę na modele samochód gwarantujących najlepszy komfort przewożonemu, niepełnosprawnemu pasażerowi. Najlepiej jak będzie to pojazd typu Van, Multivan, Kombivan, Suv.

Oprzyrządowanie dla niepełnosprawnego kierowcy

Niepełnosprawni kierowcy to bardziej rozbudowana baza urządzeń i usprawnień technicznych. DO dyspozycji niepełnosprawnych kierowców producenci oddają urządzenia typu dźwignie RGH, akceleratory na kierownicę, gałki sterujące na obręcz kierownicy, ręczne dźwignie wspomagające hamulec, przedłużenia pedałów oraz ich przekładki na lewą nogę, głosowe systemy sterowania podzespołami auta, fotele obrotowe, wysuwane a także przesuwane, deski transferowe.

Najbardziej polecani producenci oprzyrządowanie dla ON

W zasadzie na światowym rynku godnych wymienienia jest trzech producentów urządzeń adaptacyjnych: Guidosimplex, Veigel, Sojadis. Każda z firm posiada w swoim dorobku wieloletnie doświadczenie, rozbudowaną bazę produktów a także swoje przedstawicielstwa niemalże we wszystkich krajach świata. Wszyscy w/w producenci oferują podobne urządzenia różniące się sposobem mocowania (podłoga, tunel środkowy, kolumna kierownicy) i designem. Jednak ich zasada działania opiera się głównie na elektronicznym sterowaniu lub mechanicznych dźwigniach umożliwiających ręczne sterowanie gazem i hamulcem.

Jak wybrać warsztat, w którym można przystosować pojazd?

Dokonując wyboru serwisu adaptacyjnego warto zwrócić uwagę czy cieszy się on pozytywnymi opiniami osób, które wcześniej zamawiały przystosowanie auta. Z opiniami możemy zapoznać się na profilu Google firmy lub na forach dla osób niepełnosprawnych. Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to czy firma jest oficjalnym przedstawicielem producenta wybranego przez nas urządzenia. Umożliwi to po pierwsze uzyskanie gwarancji a po drugie będzie można tam serwisować oprzyrządowanie w ramach serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Warto odwiedzić stronę producenta i na niej sprawdzić adresy współpracujących serwisów w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *