Do czego służą foliowe zasłony spawalnicze?

Foliowe lub inaczej polimerowe zasłony spawalnicze to cienkie arkusze PCV, za pomocą których odgradza się stanowiska spawalnicze od otoczenia. Ich głównym zadaniem jest osłona osób przebywających w pobliżu miejsca w którym trwają procesy spawalnicze przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami promieniowania świetlnego emitowanego przez łuk spawalniczy. W skład materiału wchodzą specjalne absorbenty UV, które pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe i spowalniają procesy starzenia się zasłon pod wpływem promieniowania świetlnego. Dodatkowo zasłony spawalnicze tłumią promieniowanie podczerwone a także niebieskie w 99,998%. A zaledwie niecałe 10% odbijają z powrotem w stronę spawacza. Dzięki tak dużej absorpcji promieniowania zapewniają najwyższy poziom ochrony wśród przezroczystych materiałów spawalniczych jaki są dostępne na świecie.

Poziom przezroczystości zasłon spawalniczych

Ochrona przed światłem niewidzialnym niebieskim, podczerwony a także ultrafioletowym to nie wszystkie możliwości zasłon. Dodatkowo tłumią one promieniowanie świetlne w zakresie widzialnym (światło zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone). Jednak poziom ochrony wzroku przez rozbłyskami łuku spawalniczego uzależniony jest od poziomu przezroczystości zasłon spawalniczych.

Rozróżniamy cztery stopnie przezroczystości folii spawalniczej, a każdy z nich cechuje się innym kolorem materiału. I tak największą przezroczystość i najmniejszy komfort obserwacji stanowiska spawalniczego zapewniają zasłony spawalnicze o barwie czerwonej. Zasłony PCV w kolorze brązowym i zielonym to średni poziom przezroczystości i komfortu obserwatora procesu spawalniczego. Najmniejsza przezroczystością cechują się zasłony spawalnicze z ciemnozielonej folii PCV o matowej powierzchni. Można zatem stwierdzić, że poziom osłony przed promieniowaniem widzialnym jest uzależniony od koloru i zarazem stopnia przejrzystości folii. Jednak bez względu na poziom przezroczystości osłona przed promieniowaniem niewidzialnym pozostaje na niezmiennym poziomie 99,998%.

Czy kolor zasłon spawalniczych ma wpływ na ich zastosowanie?

Barwa zasłon spawalniczych ma duże znaczenie i należy ich używać w sposób przemyślany, tak aby zapewnić najbardziej komfortowe warunki pracy zarówno spawaczom jak i innym pracownikom w otoczeniu boksu spawalniczego. Przy doborze koloru zasłon spawalniczych do odgrodzenia stanowiska spawalniczego należy kierować się poniższymi zasadami. Na kotary wejściowe wybiera się zasłony w kolorze czerwonym o największej przezroczystości. Pozwalają one na dostrzeżenie wnętrza boksu przed odsłonięciem kotary, co może uchronić nas przed wystawieniem się na niebezpieczne promieniowanie. Ściany zewnętrzne wykonuje się z folii brązowych lub zielonych. Zapewniają one optymalny komfort innym pracownikom w otoczeniu stanowiska spawalniczego i pozwalają w miarę komfortowo obserwować wnętrze boksu. Natomiast na ściany oddzielające ze sobą stanowiska spawalnicze stosuje się zasłony w kolorze ciemnozielonym (w praktyce są one niemal czarne). Dzięki temu zapobiegają one wzajemnemu oślepianiu się spawaczy pracujących na sąsiednich stanowiskach pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *