Kocioł pelletowy. Jak o niego dbać, by służył jak najdłużej?

 

Kotły pelletowe stanowią coraz częstsze źródło ogrzewania w naszych domach zastępując stare węglowe piece zasypowe. Jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej? Warto pamiętać o tych kilku rzeczach!

Współczesne kotły pelletowe skutecznie ogrzewają gospodarstwa domowe, a na dodatek mają szereg udogodnień takich jak automatyczne czyszczenie, możliwość zdalnego sterowania czy automatyczne rozpalanie i wygaszanie. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku budynków nieposiadających dostępu do gazu ziemnego i tych, w których wciąż istnieją stare piece węglowe. Jak jednak dbać o kocioł, gdy zostanie już zainstalowany w naszym domu?

Jak wydłużyć żywotność kotła na pellet?

Eksploatacja i serwis kotła na pellet mają duże znaczenie i realnie wpływają na żywotność urządzenia. Warto mieć to na uwadze zawczasu i dbać o eksploatację od samego początku. Jak to robić?

 • Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie, jak najlepszej jakości paliwo.
 • Pellet
 • może być m.in. drzewny (np. z trocin i innych odpadów drzewnych) lub
 • agro
 • (m.in. z siana i biomasy roślin energetycznych). W naszym kraju najczęściej spotykany jest
 • pellet
 • drzewny. Ma wysoką wartość energetyczną, a ten dobrej jakości pozbawiony jest sztucznych dodatków sklejających. Granulat powstaje z naturalnych substancji łączących zawartych w paliwie, które umożliwiają tworzenie wygodnego w użyciu granulatu.
 • Już od początku warto zapewnić urządzeniu właściwe parametry pracy. Temperatura powrotu wody grzejnej do kotła nie może być zbyt niska, ponieważ może prowadzić do skraplania pary wodnej zawartej w spalinach w kontakcie ze ścianą urządzenia co z kolei może powodować jego korozję i skrócenie żywotności urządzenia. Co więcej, zdarza się, że niezabezpieczenie minimalnej temperatury wody powrotnej skutkuje utratą gwarancji. Warto też pamiętać, że kotły na
 • pellet
 • mają wyższą sprawność działania, gdy temperatura czynnika grzewczego jest wysoka.
 • Kocioł warto także zabezpieczyć termoregulatorem, który nie tylko wydłuża żywotność kotła, ale także przyczynia się do zmniejszenia ilości spalonego paliwa. Dzięki niemu można zminimalizować działania korozji niskotemperaturowej, zabezpieczyć temperaturę powrotu, optymalnie wykorzystać moment sprawności kotła i wyeliminować zjawisko kondensacji. Zdarza się, że przy zakupie termoregulatora możemy skorzystać z promocji na przedłużenie gwarancji na szczelność kotła aż do 10 lat!

 

Kocioł na pellet to świetne rozwiązanie – zwłaszcza gdy budynek nie ma dostępu do sieci gazowej. Ogrzewanie pelletem jest o co najmniej 20 procent tańsze niż olejem opałowym i o ponad 50 procent tańsze niż ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Dodatkowo, kocioł może posiadać funkcje automatycznego czyszczenia wymiennika. Ponadto, na jego zakup można uzyskać wysokie dofinansowanie w ramach ogólnopolskich programów, których celem jest poprawa jakości powietrza. Więcej informacji na temat kotłów na pellet, ich oferty i sposobów montażu zajdziesz na stronie defro.pl/kotly-automatyczne-na-pellet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *